מיקום

צור קשר

מספר טלפון: +97286212255

אתר אינטרנט: https://yatirwinery.com/

דואר אלקטרוני: smadar.maday@yatir-winery.com

יקב יתיר

| סגור בשבת | לא מתאים לילדים כשר
  • place-img
  • place-img
  • place-img
  • place-img
place-imgplace-imgplace-imgplace-img

לדויד בן גוריון היה חזון להפריח את הנגב. כשרצה לנטוע יער באזור יתיר, הוא קרא לחבורת מומחים שיגידו לו איך ומה כדאי לנטוע באזור. לאחר דיונים ובדיקות רבות פסקו האגרונומים כי המקום לא מתאים לנטיעת עצים, יבש וחם מדי. תשובתו של בן גוריון לא אחרה לבוא: "החלף המומחים!". אמר, וצדק. היער, שגובל במדבר וניטע באזור צחיח למחצה, נהפך לגדול ביערות ישראל (כ-40,000 דונם). שמו של היער על שמה של עיר הלווים המקראית יתיר, השוכנת בתחומו, ששרידיה נותרו בחורבה גדולה. יקב יתיר נבנה למרגלות המצודה בתל ערד היהודאית, מרחק 10 דקות מהכרמים הממוקמים ביער יתיר. היקב הקטן והאיכותי הוקם בשנת 2000, כמיזם משותף של כורמי האזור ואגודת הכורמים, שגילו את הפוטנציאל יוצא הדופן הטמון בחבל יתיר והציב לעצמו כמטרה להדגיש את הייחודיות האזורית ביינותיו – אותו אופי 'יתירי' שעליו גאוותם של אנשי היקב, שנובע מכרמים הנטועים בגובה רב, ומאקלים מדברי יבש וקר בלילה, שיוצר אזור גידול (טרואר) ייחודי.

לכרמים ביער יתיר הרכב קרקע משתנה מחלקה לחלקה עם מפנה וזווית שונה. האקלים הייחודי מתאפיין בבוקר צונן עם רוחות קלות, ימים יבשים שטופי שמש, לילות קרים (גם בשיא הקיץ...) וחורפים מושלגים. הקרקע אבנית, עשירה בגיר וחרסית ומנוקזת היטב,
כך שיבולי הגפן נמוכים באופן טבעי. תנאים אלו נחשבים אידיאליים לגידולי זני איכות אדומים, כשלכל אחד מכרמי יער יתיר אופי ייחודי המשקף את מיקומו ביער. ערן גולדווסר, היינן הראשי של יקב יתיר:
"אנחנו מנסים לייצר יין שישקף בצורה הטובה ביותר את אזור הגידול הייחודי שלנו, תוך שנייצר יינות מורכבים, מאופקים, בעלי מאפיינים מרומזים ולא המדגישים מאפיין אחד" . היקב הדרומי שבלב המדבר הפך עם השנים לסמל האזור, לאחר שיינותיו, שזוכים כל שנה בקביעות בציונים, תשבחות ומדליות, הוכתרו בשנים האחרונות מהטובים ביותר ביינות ישראל, על ידי מבקרים מהארץ ומחוץ לארץ.

לתיאום ביקור ביקב: 08-6212255 | smadar.maday@yatir-winery.com

לשירות לקוחות ומכירות: https://yatirwinery.com/ | 1-800-270-700